Obsah fóra Vaše príbehy Vaše príbehy
Vytvorili ste niečo, o čo by ste sa chceli podeliť? Alebo len radi čítate príbehy iných? Tak pre Vás je toto fórum!

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 

JEDNORÁZOVKY

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra Vaše príbehy -> Vaša próza
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
rainorchid
Registrovaný člen

Založený: 29 júl 2010

PríspevokZaslal: Pi júl 30, 2010 1:48 pm    Predmet: JEDNORÁZOVKY Odpovedať s citátom

Zoznam diel:
Viem, september bol už dávno, ale predsa
Závidíš mi život? Prečo radšej nežiješ svoj?!
Chronický perfekcionizmus
Kým naozaj som?

Viem, september bol už dávno, ale predsa

Začalo sa to ako každý školský rok, ranné vstávanie, no to by mi ešte neprekážalo, veď som nedávno robila vodičák a ráno som ta musela vstávať. No i tak to nebolo zábavné. Trma vrma v buse a k tomu 20 minutová zápcha na moste, ktorý opravujú skutočne odborné slimáky.

No ale čo škola? Lichôtky môjho starého prašivého školníka, mám naňho mimochodom krásne spomienky. Minulí rok som ho požiadala aby nám do triedy zavesil hodiny, čo som kúpila z triedneho fondu aby sme vedeli na konci vyučovania rýchlo vyštartovať domov... No nakoniec mi strčil kladivo do ruky a spýtal sa, či potrebujem i klince... ochota na úrovni, ale za čo dostáva tie prachy?

Ale tento rok už čosi výnimočného spravil, navoskoval podlahu a cestou do mojej novej triedy som sa dvakrát pošmykla. Už som bola pri dverách a ten najsexy a najsladší chalan z našej triedy si ma so záujmom obzeral. Aj sa mi tak zvodne pozdravil:
"Ahoj" so svojím kamošom sa na mňa začali usmievať a tak mi to i lichotilo.
"Ahoj" usmiala som sa a na to trš! Šmykla som sa a narazila do dverí, myslela som, že sa takéto deje len vo filmoch, no osud zo mňa spravil rovnaké nemehlo.

S kamoškami sme sa na tom poriadne zasmiali a ja som si i hlavu tresla náhodou o stôl.
Potom sa uskutočnilo privítanie riaditeľa, hysterické výlevy odchádzajúcej profáčky a štátnej hymne, ktorú sme ako magori vzadu začali spievať.
Našťastie sme prežili so všetkými končatinami a niečo nám aj zo zdravého rozumu ostalo, a tak sme nachystali kamoške narodeninovú párty, aspoň to mi spríjemnilo deň.

Naposledy upravil rainorchid dňa So október 29, 2016 3:35 pm, celkom upravené 10 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Hesike Čičike
Admin

Založený: 04 jún 2007

PríspevokZaslal: Pi júl 30, 2010 2:42 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Pekné pohodové rozprávanie o prežitom dni, no ani sa tam toho veľa nedialo (teda, dialo sa tam viac vecí, no každá sa len stala a tá ďalšia s ňou nesúvisela) a ani ten štýl písania nebol až taký zaujímavý, že by to čitateľa zaujalo bez ohľadu na to, čo je tam popisované.

Ale čisto ako "zápis dňa" je to pekné Smile

No ja osobne mám radšej príbehy, ktoré majú nejaký význam, rozberajú niečo alebo opisujú nejakú udalosť (tým nemyslím historickú udalosť - môže to byť aj obyčajný deň v škole, no musí byť niečím výnimočný, musí sa tam niečo stať) a hlavne, majú dobrý záver Cool
Návrat hore
rainorchid
Registrovaný člen

PríspevokZaslal: So júl 31, 2010 12:03 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Toto bolo len na zahriatie... bola som zvedavá ako sa tu reaguje na články Very Happy tento príbeh nie je veľmi o niečom konkrétnom... napísala som ho ešte v dávnych časoch... ale tie nové čo mám Wink ...

Hodím sem niečo zajtra dúfam, že sa to bude páčiť... v dielach na pokračko to bude Very Happy
Návrat hore
Didluska
Známa postava

Založený: 28 máj 2009

PríspevokZaslal: So júl 31, 2010 12:26 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ja som sa zdržala komentovania, aby som videla, čo odpíšeš na hesikin komentár. Teraz už chápem, lebo inak to nemá pointu Very Happy Iba ak "zaujímavý deň" Smile a vítam ťa tu Laughing
rainorchid
Registrovaný člen

PríspevokZaslal: Ne august 15, 2010 6:18 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Závidíš mi život? Prečo radšej nežiješ svoj?!

Skutočne si myslím, že najhoršou vlastnosťou človeka, je ZÁVISŤ. Je našou súčasťou a doslova je schopná ZAVRAŽDIŤ napríklad priateľstvo. Stretávala som sa so závisťou počas celého môjho života a vytrpila som si svoje... rada by som si povedala... DOSŤ, STAČILO! Lenže chyba nie je vo mne, ostatní s tým kvôli mojim slovám neprestanú, a to je to najsmutnejšie...

Existuje "zdravá" závisť, ale to sa nazýva skôr SÚŤAŽIVOSŤ... Ono nás to podnecuje byť lepším, ale nie na úrovni toho, aby sme toho druhého zničili...
ZÁviSŤ naopak vyvoláva nenávisť a prajeme si, aby napríklad toho chalana stratila! Bože! Prečo?!

Vezmime si: "In" decká sú schopné psychicky totálne zdeptať tých múdrych v mladom veku za to, že majú niečo čo oni nie, ZDRAVÉ UVAŽOVANIE! Nepremrhajú si mladosť s tým aby si vymyli všetky mozgové bunky z hlavy a snažia sa. Drú aby to niekde dotiahli... A o desať rokov na stretávke v škole, čo asi? Čo boli tí "in" pracujú v továrni, či chodia na úrad práce aby si našli robotu... a čo zase čaká toho, kto má niečo čo on nie?! Ohováranie... on si tú prácu nezaslúži... IDE MA ROZTRHAŤ!

Je to nekonečný boj proti ľudskej primitívnosti... Veď, keď niekto za to makal a vytrpel si svoje, nie je dobré, keď sa mu to konečne vráti? Aspoň trochu! Prečo si to nemôže užívať, a prečo ho musia ostatní preklínať?! Tomuto vážne nerozumiem...

Ale viem, že ľudí nezmením ani týmto textom... a život je príliš krátky na to, aby sme sa zaoberali našimi neprajníkmi... Lebo potom skončíme ako veľké hviezdy závislí na drogách... a to nie je najlepšie...

Veď ako hovorím ja: NIKDY NEDAJ NA IDIOTA, LEBO ŤA STIAHNE NA SVOJU ÚROVEŇ, A POTOM ŤA S ÚSMEVOM PORAZÍ.

Naposledy upravil rainorchid dňa Ne august 15, 2010 7:21 pm, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Katie
Hlavný moderátor

Založený: 05 jún 2007

PríspevokZaslal: Ne august 15, 2010 7:05 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

rainorchid napísal:
NIKDY NEDAJ NA IDIOTA, LEBO ŤA STIAHNE NA SVOJU ÚROVEŇ, A POTOM ŤA S ÚSMEVOM PORAZÍ.

Tak táto myšlienka sa mi veľmi páči Smile

Neviem, čo si mám myslieť o tomto texte... Skôr mi to pripadá ako nejaký článok do novín...
Netuším, za akým zámerom si to písala, ale páči sa mi to... Tie myšlienky, čo tam máš, sú vážne dobré Smile, z mnohými z nich sa zhodujem...

Je to pekný a bohužiaľ aj pravdivý text... Len by si ho mohla trocha viac rozpitvať, uviesť viac príkladov a podobne... Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rainorchid
Registrovaný člen

PríspevokZaslal: Ne august 15, 2010 7:20 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mnohých dlhé texty odradia... ale tú myšlienku som vytvorila len náhodou, zle som totiž preložila jeden anglický text a nakoniec som zistila, že toto znie oveľa lepšie Laughing
Návrat hore
Katie
Hlavný moderátor

PríspevokZaslal: Ne august 15, 2010 7:50 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže to mám chápať, ako preložený text???
Alebo teraz nerozumiem... Len námet je čerpaný z iného textu??

Áno, dlhé texty mnohých odradzujú Smile, ale keď su napísané úhľadne, tak sa čítajú rovnako ľahko ako krátke... Smile
A myslím, že z dlhšieho textu človek lepšie vidí, či ten dotyčný vie, alebo nevie písať Smile
Návrat hore
rainorchid
Registrovaný člen

PríspevokZaslal: Ne august 15, 2010 8:36 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže toto:
NIKDY NEDAJ NA IDIOTA, LEBO ŤA STIAHNE NA SVOJU ÚROVEŇ, A POTOM ŤA S ÚSMEVOM PORAZÍ.

je môj výtvor, lebo som skomolila preklad čohosi iného Cool
Návrat hore
Katie
Hlavný moderátor

PríspevokZaslal: Ne august 15, 2010 8:48 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha, už chápem Smile
Návrat hore
Desdemona
Známa postava

Založený: 24 jún 2008

PríspevokZaslal: Ne august 15, 2010 11:49 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Hej, hej, niektoré myšlienky sú zaujímavé. Smile
Myslím, že v tomto prípade ani netreba písať za nejakým účelom, niekedy proste človeku stačí hodiť myšlienky na papier len tak, jednoduchým spôsobom, ako teraz tu. Smile Mimochodom, mňa by tiež dlhší text neodradil. Wink
Hesike Čičike
Admin

Založený: 04 jún 2007

PríspevokZaslal: St august 18, 2010 11:58 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Mňa tiež nie, sem s dlhším textom Very Happy

Inak z toho článku... cítim... hnev?
Lebo už dlhšie som odporcom hnevu, doslova ho nenávidím, možno práve preto, že sa ho tak bojím Laughing Neriešiť.

A tá myšlienka... ako znela v originále, alebo ako znel správny preklad?
Návrat hore
rainorchid
Registrovaný člen

PríspevokZaslal: St august 18, 2010 1:23 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

jáj to už neviem, len som na to natrafila niekde na nete Sad
Návrat hore
rainorchid
Registrovaný člen

PríspevokZaslal: Št máj 26, 2016 11:47 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Chronický perfekcionizmus

Čo myslím pod slovným spojením, chronický perfekcionizmus? Najjednoduchšie by som povedala, že ide o neustálu snahu kontroly života, ktorý si riadime podľa určitej predstavy. Kto nám túto predstavu zasadil do hlavy, na tom teraz v tomto článku nezáleží. Čo je dôležité je, že si uvedomujeme, že táto predstava nás pomaly, ale isto, ubíja.

Mať predstavu o perfektnom živote, je ako mať v skrini krásne topánky, ktoré podľa našich slov potrebujú len trochu rozchodiť a to že sú o 2 čísla menšie, nevadí. No vždy, keď sa ich pokúsime rozchodiť, vydržíme v nich len 5 minút hrozných bolestí. Zaujímavé ale je, že potom, keď si ich dáme dole, sme schopný sa usmievať a zrazu dúfame, že tento proces zmenšil aspoň nohu.

Presne toto je chronický perfekcionizmus, sen, nesplniteľný, ktorého sa nie sme schopný vzdať ani pri tej najhoršej bolesti.

Ja osobne si myslím, že ten kto teraz z vás vie o čom rozprávam, vie i to, že ako náhle prepnete na "projekt uzdravenia" začnete sa pohrávať s predstavou, že práve táto cesta zmeny vás zavedie za vaším dokonalým životom. Ide o začarovaný kruh, vieme, že nás to ubíja, ale tak strašne túžime po dokonalom živote, že sa tej predstavy nechceme vzdať. Čo teda podniknúť?

Najprv si treba uvedomiť, kto vlastne ste bez toho obrazu dokonalosti, ktorý sa pred vami nachádza. Ten obraz musíte spáliť a pozrieť sa na chvíľu vo vašom živote, kde ste skutočne boli pre nejakú vec naozaj nadšený, a nie preto, že vám to povedal váš mozog. Z týchto chvíľ, aj keď ich nebude veľa, môžete zistiť, kto ste.

Ak to urobíte, vždy pred vykonaním nejakej práce sa spýtajte sám seba, naozaj sa tejto činnosti chcem venovať, alebo to robím len kvôli tomu, že si myslím, že by to takto malo byť.

Napríklad v nejakom projekte do školy, je naozaj nutné si prezentáciu prejsť 3x po ukončení práce, len aby všetky odrážky boli na správnom mieste? A toho zájazdu za nízku cenu sa chcem naozaj zúčastniť, alebo len nechcem aby prepadla možnosť, lebo to by nebolo múdre?

Postupne teda treba znižovať očakávania na seba samých, ale i na naše okolie. A asi bude ľahšie začať okolím, predsa to, že nemáte psa, ktorý dokáže aportovať, nerobí toho psa nijak menejcenným. Proste sa vždy treba pozrieť na tú situáciu a uvedomiť si, čo je v nej skutočne podstatné. Keď napríklad idete na rande s dievčaťom a mali ste naplánovanú dokonalú nočnú prechádzku, ale cestou vám nohavice zablátilo auto, tým sa nemusíte vôbec nechať rozhodiť, je tma.

Upustenie z vodítka neznamená, že si prestanete riadiť život, ale že sa prestanete tváriť, že okrem seba samých dokážete riadiť niečo iné. A čo so sebou? To už uvidíte sami, vo veciach, na ktorých mi záleží, ani ja nechcem poľaviť s perfekcionizmom, ale niekedy mi to dovolí vydýchnuť si a sústrediť sa na to nevyhnutné. Poľaveným z očakávaní sa mi niekedy darí obísť úplne prokrastináciu (=chorobné odkladanie úloh), ona je totiž často reakciou nášho podvedomia na vysoké očakávania. Telo sa proti perfekcionizmu bráni práve tým, že nám nakoniec nechá menej času na úlohu a sme nútení sa s tým nepiplať.
Návrat hore
rainorchid
Registrovaný člen

PríspevokZaslal: So máj 28, 2016 6:49 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Kým naozaj som?

Prečo tak veľa ľudí uvažuje nad svojím minulým životom? Naozaj chce vedieť, že bol kapitánom lode, alebo len jednoduchým námorníkom? Vôbec. V skutočnosti hľadá odpoveď na úplne inú otázku: Kým naozaj som? Lenže odpoveď na toto nenájde v minulosti svojho predošlého života, ale v tomto.

Ja svoje "minulé životy" definujem v živote, ktorý mi beží práve teraz. Neviem ako ste na tom vy, ale ja som v každej etape svojho života zohrala inú rolu, akoby som vždy žila iný život. Na základke som bola totálny šprt, ale už na gympli som sa rozhodla socializovať a na vysokej to potom zase bolo o čomsi inom.

Zažila som tak rozdielne veci, až je to neuveriteľné. A najviac ma baví sa k nim raz za čas vrátiť a skúmať, jak jednotlivé veci do seba zapadajú a vytvárajú mňa. Už len také jednoduché malé sentimentálne zaspomínanie prečítaním si môjho prvého publikovaného článku tuto z fóra (viz. pre záujemcov: prvý príspevok v tejto téme - s názvom: Len spomienka), mi vie pričariť úsmev na tvári. Porovnaním tohto článku a s tým spred 6 rokov, vidím jak sa moja osobnosť pretvorila a pomaly ale isto, získavam odpoveď na otázku: Kto naozaj som? A to len tým, že žijem.
Návrat hore
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra Vaše príbehy -> Vaša próza Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Prejdi na: